blog ze zákulisí

o tom, co vám samotné fotky neřeknou... příběhy budov, fototipy k návštěvě, triky k focení a nebo třeba postřehy z cest


odběr novinek

Nechcete si nechat ujít nejnovější články? Přihlaste se k odběru novinek! Nebojte, spamovat vás budu maximálně jednou měsíčně a odběr můžete kdykoliv zrušit :)


Krátký třídenní výlet do Beskyd, koronavirus - takže všude liduprázdno - a propršené dny. Ale i v takovém počasí a stavu můžou vzniknout skvělé snímky. Dejme tedy Šanci šanci :)

V jednom z minulých článků jsem otevřela téma starých skel a slíbila vám něco málo i o technických háčcích, které vás můžou potkat. Neberte to jako ultimátní seznam, spíš bych vám rada předala to, na co jsem narazila já. A pokud objevíte nějaký technický nesmysl (může se stát lehce :D), prosím o opravu :)

Pamatujete ještě manuální objektivy, první digitály a focení na filmy? Já osobně se řadím až do té poslední skupiny - ale s tím, že filmy jsem s rodiči nosila už do fotolabu a ne do temné komory :) I přes pohodlí (polo)automatických režimů se teď vracím o pár krůčků zpátky - ke starým manuálním sklům.

Dneska to nevezmeme do rozsáhlého komplexu, zámku, nebo paláce, ale do menší útulné vily. Zvenku takový ten baráček, co s klidem přejdete, netušíc, co je uvnitř. Naštěstí to, že můžete vejít, zjistíte hned u vrátek na ceduli. Vilu totiž před 20 lety zpřístupnili veřejnosti. A proč že byste neměli tenhle Strašnický dům minout?

Když se podíváte ke mně do fotogalerie, nebo na instagram, zjistíte poměrně snadno proč tenhle článek :D ti, kdo mě znají - nebo hůř, chodí se mnou fotit - už tuší, že jsem schopná objevit schodiště i na totálně rovné ploše.. A pokud byste téhle mánii propadli čistě omylem taky, rozhodla jsem se sem dát pár tipů na...

V okolí Trojského mostu, a ještě předtím "rámusáku", se vyskytuju poměrně často. Ale v 99 % bez foťáku. Pět let po jeho otevření se mi konečně povedlo skloubit tyhle dvě věci dohromady. A rozhodně ne naposledy :) doufám, že postupně se galerie z tohohle místa bude rozrůstat.

Vodní plochy u nás v republice tvoří více než 2 % rozlohy. Možná se vám to procentuálně nezdá moc, ale stačí si vzpomenout, že jsme národem rybníkářů a úhel pohledu se hned změní. V tomhle článku vás zavedu na jeden bod na uměle vytvořené vltavské vodní nádrži zadržující největší objem vody v ČR.

V zahraničních magazínech bývá pravidelně označována za jednu z nejkrásnějších knihoven na světě. Patří zároveň mezi nejcennější a nejlépe zachované. V jejích sbírkách najdete na 200 000 knih, především teologického, filosofického ale třeba i cestopisného zaměření. Vítejte v knihovně kláštera premonstrátů na Strahově.

Hodně místních má k Hradu averzi - protože turisti, fronty, předražené věci a leckdy prezident... V nejvyšší sezoně (včetně adventu), bych tuhle návštěvu oželela nejspíš taky. Ale výjimka potvrzuje pravidlo.

Přemýšleli jste někdy, co je to za vodu, kterou v Praze a Středočeském kraji pijete, a jak se vyrábí? Většina z nás ji zná pod názvem Želivka. Nádrž, ze které tahle voda pochází, se ale jmenuje Švihov.