blog ze zákulisí

o tom, co vám samotné fotky neřeknou... příběhy budov, fototipy k návštěvě, triky k focení a nebo třeba postřehy z cest


odběr novinek

Nechcete si nechat ujít nejnovější články? Přihlaste se k odběru novinek! Nebojte, spamovat vás budu maximálně jednou měsíčně a odběr můžete kdykoliv zrušit :)


Na pouhé dva víkendy se při příležitosti státních svátků 28. 10. a 17. 11. od 10 do 15 hodin otevírá Jelení příkop Pražského hradu, který je jinak už od roku 2017 veřejnosti nepřístupný kvůli probíhajícím rekonstrukcím.

Na dalším ročníku Designbloku bylo (vlastně až do zítra ještě je :)) zase co vidět a fotit. A to i díky místu, kde se koná - pražský Průmyslový palác, secesní budova, která by se příští rok měla na tři roky uzavřít veřejnosti kvůli rekonstrukci.

V Praze zrovna skončil Signal Festival, jehož návštěvnost se už přehoupla přes půl milionu lidí. Možná vás světla lákají, ale takový počet lidí až tak ne. Tak co zkusit alternativy? Nějaké bych tu pro vás měla.

Panství rodiny Ringhofferů najdete ve stejnojmenné obci jihovýchodně od Prahy. V areálu státního zámku dnes sídlí hotel a anglický park slouží jako golfové hřiště. Na následujících řádcích vás zavedu právě do zámeckého parku, o zámku samotném zase až někdy příště :)

Zář 29

Za kulturou

Zatímco na Den české státnosti najdete většinu míst zavřených, některá se naopak otevírají. Před českými státními svátky se tak vyplatí důkladně googlit a zjistit si dny otevřených dveří. Nakouknout můžete do sídel ministerstev, vlády nebo jiných organizací. Já vás tentokrát vezmu za kulturou - konkrétně na Ministerstvo kultury :)

Kuks mají někteří zafixovaný jako zámek, ostatní si zase vybaví barokní sochy. To první je pravda jen zčásti. A barokní sochy a baroko všeobecně? Toho zde najdete opravdu hodně.

Mám neskonalý obdiv k těm, kteří odkoupí (nebo i dostanou nazpět) památku v dezolátním stavu a svůj veškerý čas a finance věnují tomu, aby místu vrátili původní kouzlo. A to je i případ středověké tvrze Malešov.

Na první dobrou vás asi nenapadne, co to ta Svatá Chýše je, a kde ji hledat. Když ale řeknu Pražská Loreta, možná už vědět budete.

Poměrně nenápadný, na Hradčanech byste ho možná mezi dalšími budovami snadno přešli. Jeho zdi ale vítají významné státní návštěvy, podobně jako jeho větší "bráška" Lichtenštejnský palác na Kampě (o něm si můžete víc přečíst tady na blogu). Řeč je o Hrzánském paláci, z jehož terasy máte Prahu doslova jako na dlani.

A to doslova.. Karlštejn, stejně jako mnoho dalších hradů a zámků, si můžete v sezoně projít i navečer se speciálním výkladem. A výhoda? Až na pár dalších spolunávštěvníků budete mít jinak turisticky obléhanou památku téměř sami pro sebe, a se západem slunce jako bonusem.

Víte, která pražská synagoga je největší a současně nejmladší? Správná odpověď je Jeruzalémská. Nepletou se ovšem ani ti, kteří tipovali Jubilejní, což je druhý, už méně používaný název tohoto židovského svatostánku.