Zpříjemněte si čekání na vlak v secesním duchu
Když vás pozvu na pražské hlavní nádraží, asi si hodně z vás bude klepat na čelo. Zrovna v této budově nebylo ještě pár let nazpátek opravdu co obdivovat. Dneska se ale už pár částí k obdivu najde. A tou jednou konkrétní, kterou vám chci tady představit a která stojí za nakouknutí, je relativně nedávno zrekonstruovaná část historické Fantovy budovy.
Ať už se na hlavním nádraží vyskytnete výjimečně, nebo skrze něj procházíte pravidelně, většinou se budete pohybovat ve spodních patrech budovy - u vstupu do metra, v hlavních halách, spojovacích chodbách, nebo na nástupištích. Jestli ale budete mít pár minutek nazbyt, zkuste vypátrat trošku skryté eskalátory vedoucí z prostřední části hlavní haly nahoru do historické části budovy. Sem se dá dostat i z hlavní silnice (Wilsonova), ale pokud zrovna nejedete na nádraží autobusem, pravděpodobně budete muset hledat ony eskalátory. Záměrně používám slova jako "hledat" a "skryté". V navigačním marastu si totiž úzkých zapuštěných eskalátorů, umístěných na obou stranách prostředního spojovacího tubusu, leckdy ani nevšimnete.
Odměnou za vypátrání eskalátorů vám bude pohled na kupoli původní odbavovací haly, která je částečně viditelná i průzorem ze spodního patra. Najdete tady kavárnu, ale jestli mohu doporučit, hledejte dál, protože ještě lepší posezení vás teprve čeká 🙂
Dříve by tady vaše pátrání a obdivování ale skončilo. Po obou stranách původní odbavovací haly totiž nebylo moc kam dále jít. Obě křídla byla vcelku v tristním stavu a vesměs nepřístupná veřejnosti. V roce 2023 se to ale změnilo - alespoň to zatím platí pro levé (severní) křídlo Fantovy budovy. Po rekonstrukci fasády a střech došlo i na renovaci vnitřních prostor a podařilo se obnovit hned dva nádherné salony - Fantův a Sloupový, které dříve sloužily jako čekárny pro cestující v první, druhé a třetí třídě, a též menší salonek, kavárnu a spojovací chodbu.
Dva obrovské sály dnes slouží jako prostory pro akce, a pokud tak nejste mezi pozvanými, neúčastníte se festivalu Open House Praha, či plánovaných komentovaných prohlídek, do těchto místností se bohužel nedostanete. Nakouknout do nich však můžete, pokud se vypravíte na první nástupiště a skrze obrovská okna nahlédnete dovnitř do budovy. Já osobně zbožňuju Sloupový sál, který je za mě daleko impozantnější, byť původně sloužil pro cestující v nejnižší třídě. Kam se ale určitě dostat můžete, je nová kavárna Foyer Café - osobně ozkoušeno, ceny jsou sice vyšší, ale nabídka stojí za to.
Než se vydáte okouknout nové prostory Fantovy budovy naživo, můžete juknout alespoň na video Správy železnic a prolistovat moje fotky z návštěvy právě při festivalu Open House Praha 😉
A ještě trocha zajímavostí na závěr. Samotná Fantova budova patří mezi největší secesní památky u nás, a tudíž i mezi jedny z nejvýznamnějších. Vznikla mezi lety 1901 až 1909 podle návrhu Josefa Fanty na místě původního novorenesančního nádraží z druhé poloviny 19. století. K odbavování cestujících sloužila tato dnes historická část nádraží až do roku 1977, přičemž už o rok dříve byla prohlášena za nemovitou kulturní památku. Je tak až k neuvěření, do jak zoufalého stavu mohla tato památka dojít, včetně toho, že v sálech jste mohli narazit na dvojí stropy nebo různé příčky vybudované proto, aby sály mohly sloužit jako nocležárny, kanceláře nebo třeba second-hand. Pod několikerou vrstvou nátěrů byl dokonce při pracech ve Fantově sálu objeven i zlacený státní znak první republiky s textem "Pravda vítězí", u něhože se spekuluje, že mohl vzniknout při příležitosti příjezdu prezidenta T. G. Masaryka do Prahy.
Postupně se prý chystá i rekonstrukce pravé (jižní) části Fantovy budovy, která by měla být údajně hotová do roku 2026. Tak snad se i tady podaří vykouzlit původní ohromující secesní interiéry.