To, co zbylo z hotelu Thermal
Když se řeknou Karlovy Vary, Čechům se vybaví lázně, kolonáda s oplatkami, možná ruské obyvatelstvo... a mně konkrétně taky Hotel Thermal.
Spa Hotel Thermal není nic, na co byste se jako běžný návštěvník nemohli jít podívat. Je stále v provozu, takže se můžete klidně i ubytovat. Do některých částí je vstup ale už spíš na vlastní nebezpečí nebo se do nich nedostanete vůbec - jako například do často skloňovaného komplexu venkovního bazénu. Když nepřijedete zrovna v době konání filmového festivalu (jako já), určitě budete mít dost času a klidu se porozhlédnout v jakém stavu se aktuálně tahle brutalistní stavba nachází.
Já jsem ovšem využila jiné příležitosti - komentované prohlídky hotelu s architektem Adamem Gebrianem a Janem a Marií Kordovskými, vnoučaty architektů Thermalu manželů Machoninových. Rozhodla jsem se tak já a poměrně objemný dav dalších zájemců :) těch nebylo právě málo vzhledem k ještě probíhajícímu festivalu, ale stálo to za to. Při svojí poslední návštěvě před pár lety jsem se tady účastnila konference, takže jsem měla možnost vidět kongresové sály za běžného provozu, ale na prohlídku budovy jako takové čas už nezbyl.
Budovu dnes spravuje ministerstvo financí a již nějakou dobu se vedou vcelku ohnivé diskuze o rekonstrukci celého objektu. Hotel, který vyprojektovali manželé Machoninovi (mimo jiné také tvůrci pražského obchodního domu Kotva) mezi lety 1967 - 1976, není po více než čtyřiceti letech od otevření znova v nejlepší kondici. Rekonstrukci by si určitě zasloužil, ale otázkou je, jak bude provedená a jestli na jejím konci nebude vlastně úplně jiná budova. O to, aby rekonstrukce respektovala původní návrh budovy, se momentálně snaží právě organizace Jana a Marie Kordovských Respekt Madam.
Samostatnou kapitolou je pak už zmíněný padesátimetrový bazén umístěný přímo ve skále nad hotelem. Místo s neuvěřitelným potenciálem je asi tou nejvíc zchátralou částí celého hotelového komplexu. V rámci komentované prohlídky bylo možné se podívat i sem, včetně teras. Teprve když se sem vyšplháte (původně mohli hoteloví hosté využít i dnes stále funkčního výtahu přímo z hotelu), zjistíte, proč je to tu obehnané plotem a veřejnost sem nesmí. Právě osud bazénu budí asi největší emoce, především od roku 2015, kdy se začalo uvažovat o jeho privatizaci, od které bylo nakonec na nátlak veřejnosti upuštěno.
Jednou z nejvíce zachovaných částí hotelu je momentálně asi bar Peklo, kde můžete ještě najít i původní nábytek. Ale i to se nejspíš v nejbližší době změní, právě do těchto prostor by totiž mělo být přesunuto casino, které se teď nachází za recepcí hotelu.
Ať už patříte k těm, kteří brutalistní budovy obdivují, nebo je nesnášejí - tak nějak jsem zjistila, že není moc lidí, kteří by byli někde na půli cesty :) - hotel Thermal s 65 metrů vysokou hlavní budovou a kapacitou více než 500 lůžek, prostě minout nejde. Tak až příště budete ve Varech, zkuste se u něj zastavit a třeba se zamyslet, jak je možné, že hlavní kongresový sál a kinosál s kapacitou 1000+ lidí jen tak visí ve vzduchu bez jediného sloupu ;)
A mimochodem, věděli jste, že hotel Thermal nebyl postaven na volné ploše, ale kvůli jeho stavbě bylo srovnáno se zemí zhruba 30 budov, včetně vily průmyslníka Heinricha Mattoniho?